aDovolenka.sk

magazín o cestovaní, dovolenka vašich snov . . .

Zaujímavosti Taliansko

Top zaujímavosti

Rím je hlavné mesto Talianska a jeho dlhú históriu pripomínajú stavby z rôznych období. Nájdete tu pozostatky i dnes majestátne vyzerajúceho Kolosea, mnohé múzeá, krásne námestia i fontány a úchvatné kostoly. Okrem toho je to mesto skutočne žijúce turistickým ruchom, a tak je tu nespočetne veľa príjemných kaviarní a reštaurácií nielen s tradičnými talianskymi cestovinami a pizzou.

Vatikán je unikátnym štátom, nachádzajúcim sa v meste Rím. Je sídlom pápeža a v jeho centre sa leží veľkolepá bazilika sv. Petra.

Pompeje bolo antické mesto, ktoré zničil výbuch sopky Vezuv, no boli tu odhalené mnohé archeologické nálezy a dnes sú Pompeje miestom obľúbeným u turistov, pretože odkrývajú mnohé zaujímavosti zo života vzdialenej minulosti.

Benátky sú mestom takpovediac plávajúcom na vode. Nielen čarovné gondoly a mosty mu dodávajú špecifickú atmosféru. Sú to i fascinujúce náboženské stavby a paláce, pripomínajúce niekdajšiu slávu a veľké bohatstvo mesta.

Rimini je mesto na pobreží Jadranského mora a jedno z najznámejších prímorských stredísk v krajine. Príjemné pláže, pekné počasie, možnosť podnikať výlety i rušný nočný život robia z Rimini obľúbenú dovolenkovú destináciou turistov rôznych vekových kategórií.

Šikmá veža v Pise je stavba v meste Pisa s veľkým sklonom, ktorý z nej spravil jednu z pre Taliansko najtypickejších stavieb vôbec.

Florencia je nazývaná kolískou renesancie a dnes tu nájdete svetoznáme múzeá.

Neapol je prístavné mesto s bohatou históriou a peknou architektúrou.

Čo ochutnať

Talianska kuchyňa je jednou z najznámejších na svete. Typickými pre ňu sú hlavne cestoviny a to pripravené na storaké spôsoby. Všetky jedlá sú farebné, pretože v nich väčšinou figurujú viaceré druhy zeleniny. Medzi miestne špeciality patria: Prosciutto e melone, teda chladený melón servírovaný v plátku šunky. Busecca je držková polievka s pórom a rajčinami. Coze alla Marinara – polievka, ktorá sa pripravuje z mušlí v oblasti Apulia. Pollo alla Padovana je kurča pripravené na padovský spôsob, teda dobre okorenené a upečené na grile. Insalata Rimini označuje zeleninový šalát typický pre oblasť pri meste Rimini, rovnako ako zas z Benátok pochádzajú Patate alla Veneziana, čiže benátske zemiaky pripravované s cibuľkou. Svetoznáma je taliansky pizza, ktorá sa dá pripraviť na najrôznejšie spôsoby a preto chutí naozaj každému.

Nechajte komentár