aDovolenka.sk

magazín o cestovaní, dovolenka vašich snov . . .

Fascinujúca Sardínia


Krásne pláže, možnosť vyskúšať zaujímavé vodné športy a veľmi bohatá história – týmto všetkým sa môže pochváliť Sardínia, ostrov v Stredozemnom mori patriaci k Taliansku.
Ostrov, ktorý bol osídlený už približne v roku 1500 p.n.l., sa turisticky obľúbenou destináciou stal až pred storočím. Vďaka tomuto faktu je príroda Sardínie len málo narušená a pôsobí sviežim a príjemným dojmom. Ostrov ale vždy žil pestrým životom, a tak tu nájdete veľa fascinujúcich historických pamiatok.

Zaujímavosti na Sardínii

Hlavné mesto Sardínie, Cagliari, je určite hodným návštevy. Ak vás nenadchnú miestne obchody, tak sa určite potešíte pohľadom na krásne historické časti tohto mesta. Prírodné krásy si môžete vychutnať na miestnej 8 kilometrov dlhej pláži Poetto.

Alghero je stredovekým mestom, ktoré je u turistov veľmi obľúbené kvôli prekrásnym plážam, skvelému jedlu a príjemnej atmosfére. Je ideálnou dovolenkovou destináciou, ale i miestom hodným návštevy pri pobyte na ostrove Sardínia.

Ďalším krásnym mestom je Bosa. Toto mesto akoby každému ponúkalo to, čo na krásnej dovolenke hľadá. Mesto je kombináciou starodávneho a moderného. Centrum mesta je naozaj unikátne, pretože tu môžete obdivovať zachované stredoveké budovy. Obyvatelia mesta sú prívetiví a nevládne tu dojem preľudnenej turistickej destinácie. Okrem kultúrnych a historických pamiatok vás do Bosy môžu prilákať aj neďaleké krásne upravované piesočné pláže. Konkrétne najväčšia z nich Bosa Marina je pravidelne označovaná za najčistejšiu pláž Talianska.

Ďaleko od rušných miest sa nachádza región Ogliastra. Raj pre všetkých milovníkov prírody, nedotknutých oblastí a netradičného jedla. Ogliastra je miesto stvorené na obdivovanie krásneho pobrežia z vysokých skalných masívov, ktoré pôsobia naozaj majestátne.

Vďaka nespočetným plážam a bohatému podmorskému svetu je Sardínia obľúbenou destináciou mnohých potápačov. Či už s potápaním skúsenosti máte alebo si chcete tento výnimočný zážitok vychutnať po prvýkrát, ostrov Tavolara je na to ideálnym miestom.

Nuraghy sú tajomné a unikátne stavby z obrovských balvanov postavené pred viac ako tritisíc rokmi. Nie je upresnené, za akým účelom boli postavené, no na ostrove sa ich nachádza nespočetne veľa. Obdivovať týchto kamenných obrov môžete napríklad v Barumini.

Kedy na Sardíniu

Za oddychom na prekrásnych plážach je na Sardíniu ideálne vyraziť počas horúcich a suchých letných mesiacov. Jeseň a jar však poskytujú skvelú možnosť obdivovať tunajšiu prírodu hrajúcu farbami a sviežosťou. Zimy sú na tomto ostrove zväčša dosť chladné a vlhké.

Ako na Sardíniu

Letiská sú v blízkosti miest Cagliari, Alghero a Olbia. Pre Slovákov je Sardínia bližšie ako sa zdá. Letenky na Sardíniu má v ponuke Ryanair a lieta sa priamo z Bratislavy. Cena spiatočnej letenky sa pohybuje okolo 100 Eur.

Ubytovanie a stravovanie sa na Sardínii

Na pobreží v blízkosti turisticky obľúbených pláží sa nachádza veľa príjemných hotelov. Vo veľkých mestách je tiež jednoduché nájsť si vhodné ubytovanie. Nájdete tu totiž penzióny a hotely rôznych cenových kategórii. Najmä vo vnútrozemí prenajímajú turistom miestni obyvatelia izby vo svojich domoch.

Cestoviny, jedlá z mäsa, rýb, syra a množstvo pestrej zeleniny a voňavých korenín – toto všetko charakterizuje sardínsku kuchyňu. Všetky jedlá hrajú chuťami i farbami.

Sardínia skutočne poskytuje možnosť prežiť dokonalú dovolenku. Na mnohých miestach nedotknutá príroda, fascinujúca história a unikátna kultúra vytvárajú takmer rajskú krajinu.

Nechajte komentár